konieczność ich usunięcia. Należy pamiętać, że problem ten dotyczy nie tylko osób starszych, również osoby młodsze mogą być dotknięte takim niebezpieczeństwem, jeśli zaniedbują higienę jamy ustnej.
Protetyka to specjalny dział stomatologii, który zajmuje się przywracaniem uzębieniu dawnego blasku poprzez uzupełnianie braków. Do tego celu wykorzystywane są uzupełnienia stałe lub ruchowe. Dentysta o specjalizacji protetyka decyduje, jaki wariant uzupełnień okaże się najlepszy w danym przypadku. Do najbardziej znanych uzupełnień ruchomych należy zaliczyć protezy, jakie bez trudu można wyjąć z ust. Mają one swoje zastosowanie w najpoważniejszych przypadkach, gdy doszło do znacznej lub całkowitej utraty uzębienia. Protezy dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżnić należy tutaj wysokiej jakości protezy akrylowe i szkieletowe. Stałym rodzajem uzupełnień są tak zwane mosty służące do zatuszowania braku kilku zębów. To rozwiązanie znajduje zastosowanie przy procesie odbudowy poważnie uszkodzonych zębów.
Leczenie protetyczne
Poważne uszkodzenia zębów to problemy, z jakimi na co dzień zmaga się stomatologia. Jest to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny mogąca zaoferować swoim pacjentom innowacyjne rozwiązania z zakresu leczenia jamy ustnej.
W leczeniu i naprawianiu wad zgryzu pomaga specjalna dziedzina stomatologii - protetyka. Leczenie protetyczne odbywa się za pomocą stosowania specjalnych uzupełnień, które wpływają pozytywnie na estetykę jamy ustnej.
Dentysta protetyk doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każdy przypadek zakwalifikowany do leczenia protetycznego wymaga indywidualnego podejścia. Przed wyborem optymalnej metody leczenia konieczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz szeregu badań. Niezbędny jest też pantomogram. To na jego podstawie dochodzi do wystawienia oceny stanu uzębienia. Ocena ta ma istotny wpływ na dobór koron lub licówek. Badania dają również odpowiedź na pytanie, czy odpowiednim wariantem będzie zastosowanie koron czy też protez.
Usługi protetyczne niosą ze sobą wiele korzyści dla zgryzu, który zostaje wzorowo odtworzony, przez co wydatnie zwiększy się jego funkcjonalność. Dzięki temu przeżuwanie pokarmu nie będzie już stanowić trudności, proces ten będzie przebiegać dużo sprawniej.
Dentysta może zlecić także wykonanie u
Stomatologia jest działem medycyny zajmującym się diagnostyką i leczeniem zębów. Trudno znaleźć taką osobę, która nie znałaby dentysty. Już dzieci chodzą do dentystów na przeglądy i leczenie zębów. Korzystają także z usług ortodontów.
Innym rodzajem usług dentystycznych jest protetyka. Protetycy zajmują się uzupełnianiem ubytków zębowych przy pomocy protezy. Pracują oni głównie z osobami starszymi choć zdarza się, że wykonują swoje usługi również młodzieży i dzieciom. Aby usługi dentystyczne były skuteczne muszą być one wykonywane według ustalonych planów działania.
Na początku wizyty u dentysty przeprowadzany jest przegląd zębów. Pozwala on na ustalenie stanu uzębienia i na podjęcie decyzji co do sposobów ewentualnego leczenia zębów. Dentysta może zlecić także wykonanie u pacjenta zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli na ustalenie czy nie trzeba przeprowadzić leczenia kanałowego.
Po dokonaniu przeglądu zębów rozpoczyna się ich leczenie. Może to być leczenie zwykłe lub kanałowe. Pierwszego rodzaju leczenie zębów wykonywane jest podczas jednej wizyty u dentysty i jest stosunkowo tanie nawet wówczas, gdy przeprowadzane jest prywatnie. Natomiast leczenie kanałowe wymaga dwóch wizyt u dentysty i jest bardziej kosztowne.