w tychże gabinetach specjaliści z Polski. Wszystko to sprawia, że Polska ma bardzo dobrą markę jeśli chodzi o stomatologię. Pacjenci ze Szwajcarii, Austrii, Danii, czy takich krajów jak Holandia i Belgia bardzo często wybierają nasz kraj jako cel wizyty nie turystycznej, a właśnie medycznej. Oczywiście z tym także wiąże się poznawanie naszego kraju, zatem na każdej takiej wizycie w dużej mierze zyskuje całe nasze społeczeństwo i rząd, który pobiera podatki.
Polska stomatologia w Europie uznawana jest jako jedna z najlepiej rozwiniętych na Starym Kontynencie, a jednocześnie oferujących niskie ceny i bardzo dobre warunki leczenia. Zmieniło się to diametralnie przez ostatnie kilkanaście lat. Mało kto pamięta te czasy, ale było tak, że idąc do dentysty czuło się przerażenie, lęk, czy wszystko pójdzie dobrze i nie będzie bolało. Dentystami straszono nawet dzieci. Dziś jest już zupełnie inaczej. Do Polski przylatuje bardzo dużo stomatologów z innych krajów i leczą tu oni swoje zęby. To wszystko daje szansę na duży rozwój stomatologii w Polsce z czego cieszą się zarówno dentyści, jak i pacjenci.
Z dzieckiem u stomatologa
Wizyta z dzieckiem u dentysty wydaje nam się być prawdziwą katorgą. Strach przed tym specjalistą połączony z absurdalnym obrazem wyniesionym z bajek czy gier komputerowych sprawia, że pociecha wpada w panikę, z której musimy ją wyrwać, aby bezproblemowo weszła do gabinetu i pozwoliła zająć się swoim uzębieniem.
Mądrze jednak podchodząc do rozmowy z synem czy córką możemy mu uświadomić, że jego obawy są po prostu błędne. Spokojna i wyważona rozmowa, opowieść o swoich ? bezbolesnych ? zabiegach i obietnica ewentualnej nagrody za odwagę pozwalają przekonać najmłodszych do dzielnego spotkania z dentystą.
Używane przez profesjonalistów techniki i narzędzia sprawiają również, że nasze dziecko nie poczuje niczego lub ból będzie bardzo mały. Sprawi to, że nasz maluch przy następnych odwiedzinach będzie zdecydowanie spokojniejszy i nie będą nam groziły długie rozmowy spędzone na uspokajaniu go. Wyrwanie zęba czy plombowanie to tylko sekundy ? to i brak nieprzyjemnych odczuć przekonają dziecko.
Przygotowania dziecka do wizyty u dentysty
Przygotowania dziecka do pierwszej wizyty u dentysty muszą wiązać się przede wszystkim z odpowiednią rozmową. Warto skupić się na dwóch elementach – zachowaniu dziecka oraz o skutkach wizyty. Mamy tu na myśli przede wszystkim brak lęku i nastrojenie malucha pozytywnie. Zdarza się bardzo często, że dziecko po wizycie u lekarza jest po prostu bardzo zestresowane i pamięta te negatywne emocje aż do końca życia. Przecież są osoby dorosłe, które boją się dentysty. Drugi aspekt to przygotowanie do wizyty – to jest informowanie dziecka, co może, a czego nie może robić u stomatologa. Ma się tam do czynienia z ostrymi przedmiotami, chirurgicznymi elementami, więc przede wszystkim trzeba powiedzieć, żeby dziecko siedziało spokojnie i słuchało poleceń lekarza.
Dziecko u dentysty bardzo często stresuje się przed pierwszą wizytą. Wynika to między innymi z faktu, że jest ono mimowolnie straszone przez dorosłych. Czy boisz się wizyty u dentysty? Idziesz do dentysty – nic Ci nie będzie! Nie bój się, będzie dobrze, dentysta Cię nie skrzywdzi! Dziecko być może w ogóle nie myślałoby, że dentysta może w jakikolwiek sposób mu zaszkodzić. Tymczasem takie pytania budzą ogromny niepokój i w ten sposób stomatolog staje się osobą, wobec którego można mieć jakieś podejrzenia i się go po prostu bać. A tymczasem dziecko z pewnością wyjdzie z gabinetu zadowolone, choć jeśli zabieg był bolesny, to może odczuwać tego skutki.