lem. Dentysta może być bardzo kosztowny, szczególnie jeśli chodzi o takiego z wieloma latami doświadczenia i dobrą renomą. Czy warto jednak przepłacać i chodzić prywatnie, czy może gabinet dentystyczny w publicznym szpitalu będzie taki sam jak ten w drogiej klinice? Cóż, to wszystko zależy od stomatologa, który tam pracuje. Są lepsi specjaliści i gorsi. Warto popytać znajomych i rodzinę, albo samemu pójść przetestować usługi jakie wykonuje dany dentysta. Bardzo często okazuje się, że ten, do którego można iść publicznie jest bardzo dobry i ma sensu płacić za wizyty prywatne. Jednak jest też duży minus takiego rozwiązania. Na wizytę u takiego stomatologa bardzo często trzeba bardzo długo czekać. Jednak da się to obejść, bo wystarczy umówić się na kolejny termin od razu. Wtedy umawiamy się na przykład na za pół roku i mamy ten problem z głowy. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie.
Stomatolog
Stomatologia to dziedzina medycyny, która laikowi wydaje się bardzo nieciekawa. Grzebanie w cudzych zębach nie należy przecież do przyjemności ! Jednak zapytana przeze mnie moja dentystka o to, co ją pchnęło do tego, by zająć się właśnie tą dziedziną — odpowiedziała, że takie właśnie było jej marzenie. Całe szczęście, że są jeszcze na świecie tacy ludzie, których marzeniami są leczenia innych. Dentysta zadba o nasze uzębienie, by na samym początku nie dostało się do organizmu niepotrzebne zanieczyszczenie. Również zdrowe i całe zęby dokładnie rozdrobnią pokarm, który przełkniemy. Żołądek będzie wtedy mieć już ułatwione zadanie i może skupić się tylko na trawieniu. Nasze samopoczucie będzie odpowiednie, gdyż unikniemy niepotrzebnych wzdęć.
Gabinet dentystyczny to dla niektórych sala tortur. Nadmiernie rozwinięta wyobraźnia nie pomaga w takim przypadku. Należy skupić się raczej na tym, co dobrego wyniknie z wizyty u dentysty. Nowoczesny sprzęt i wybitnie rozwinięta sfera higieny, nie da nam zbytnio boleśnie odczuć tych wizyt. Jedynie co może nas zaboleć, to wysokość rachunku. Jednak nie można oszczędzać na zdrowiu, bo to oszczędność pozorna.
Jednym z nich jest trauma z
Niektóre strachy, które są w człowieku, istnieją irracjonalnie. Jednym z tych strachów jest strach przed dentystą. Dentysta, stomatolog czy nawet gabinet dentystyczny, wszystkie te słowa powodują paraliżujące uczucie strachu i przerażenia, nie tylko u najmłodszych. Skąd on się bierze ? Źródła takiego strachu są różne. Jednym z nich jest trauma z dzieciństwa. Gdy rodzice zabierali nas do dentysty, nigdy nie była to miła wizyta. Nawet jeśli stomatolog był uroczym człowiekiem, widok wiertła w naszych ustach i oślepiające światło, wywołuje w człowieku traumę na długie lata. Innym rozwiązaniem zagadki strachu przed dentystą, jest oczywisty i naturalny strach przed bólem. Idąc do dentysty, uosabiamy go sobie własnie w uczuciem bólu, który wywołuje w nach strach i dyskomfort. Powiedzmy sobie szczerze, niewielka ilość osób, idzie do dentysty, gdy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj udajemy się tam, gdy ból jest silny lub nie do zniesienia. To pokazuje że nie boimy się dentysty jako człowieka, tylko jego działania, konsekwencji zaniedbania naszych zębów. Dlatego warto chodzić na częste wizyty kontrolne, co prawdopodobnie zmniejszy lub zniweluje nasz strach.