y dentysta potrafi zbliżyć się do pacjentów, wytłumaczyć swoją pracę i stworzyć przyjazna atmosferę. O resztę dbają nowoczesne środki leczenia i znieczulenia. Mało osób ma prawdziwe powody, by bać się dentysty.
Chyba nikt nie wątpi, że stomatologia jest ważna, a dbanie o zęby pozostaje powinnością młodszych i starszych. Prawidłowe szczotkowanie jamy ustnej, używanie płynu stomatologicznego oraz nitki dentystycznej to zdrowe nawyki, które powinny być wyrobione jak najwcześniej. Kiedy odpowiednio zabezpieczymy zęby, unikniemy kłopotów.
Ekstrakcja i endodoncja to wyrażenia, które kojarzą się nam nie najlepiej. Jakkolwiek leczenie kanałowe jest środkiem do uniknięcia usunięcia zęba, lepiej unikać i tego zabiegu. Pomoże w tym odpowiednia profilaktyka, częste mysie zębów, a przede wszystkim świadomość wagi tej praktyki.
Leczenie zębów
Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ nikt z nas nie lubi chorować. Niestety, wielu ludzi zapomina o tym, że stomatologia to również dział medycyny. Nie wiadomo dlaczego, ale dentysta wywołuje strach, a na wizytę w gabinecie wielu z nas decyduje się w momencie, kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia. Z tego powodu jest już zbyt późno, żeby bolącego zęba dało się jedynie borować i konieczna jest endodoncja. Leczenie kanałowe jest długie i prawie nigdy nie kończy się na jednej wizycie w gabinecie. Koszt takiego zabiegu również nie należy do najniższych. Na szczęście, dzięki powszechnemu stosowaniu znieczuleń, pacjent nie musi się obawiać bólu. Endodoncja polega na tym, że dentysta, przy pomocy specjalistycznych narzędzi, dostaje się do środka chorego zęba. Później czyści i poszerza kanały, a następnie je wypełnia. Na końcu zakłada się plombę i ząb można uznać za wyleczony. Każdy, kto choć raz poddał się leczeniu kanałowemu, później mówi, że nie było to takie straszne, jednak i tak lepiej jest regularnie chodzić do stomatologa.
Dbałość o zęby i jamę ustną
Dbałość o zęby i jamę ustną to bardzo ważne działania. Pominięcie regularnej higieny ust może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych, jak również negatywnie wpłynąć na wygląd i wizerunek człowieka. Wykonując działania stomatologiczne warto regularnie odwiedzać dentystę, który skontroluje stan uzębienia, jak również w niektórych przypadkach poczyni wszelkiego rodzaju terapie lecznicze. Czym jest stomatologia? Jaki zakres usług posiada wykwalifikowany dentysta? Jak zostać dobrym i doświadczonym lekarzem?
Stomatologia to dział nauki, który zajmuje się w szczególności funkcjonowanie, kontrolowaniem, działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem jamy ustanej. Wśród najbardziej powszechnych gałęzi i działań prowadzonych przez stomatologów jest endodoncja - leczenia kanałowe, stomatologia dziecięca, zachowawcza, usuwanie próchnicy, protetyka, chirurgia dentystyczna czy usuwanie zębów.
Doświadczony i ceniony dentysta powinien ukończyć odpowiednie studia medyczna, jak również przejść szereg kurów i szkoleń. Kolejnym etapem nauka praktycznej części zawodu, staż oraz prowadzenie własnych pacjentów.
pierwsze wrażenie może rzutować na wiele
Jakie jest wasze najwcześniejsze wspomnienie z wizyty w gabinecie dentystycznym? Pamiętajcie, że tzw. pierwsze wrażenie może rzutować na wiele lat, a nawet na traktowanie tych wizyt w dorosłym życiu.
Stomatologia to w dzisiejszych czasach nic strasznego. Częste stosowanie znieczuleń, wysokoobrotowych wierteł czy szybko-utwardzalnych plomb to standard dzisiejszej doby. Wszystkie te wynalazki i ogólnie dokonujący się postęp wyraźnie zmniejszył stres i strach przed leczeniem dentystycznym.
Dentysta może jednak dodatkowo zmniejszyć poziom zaniepokojenia u swoich najmłodszych pacjentów. Przyjazne podejście, kolorowe fartuchy oraz zabawki w gabinecie pomagają w adaptacji w gabinecie.
Najważniejsza pozostaje edukacja. Nie trzeba jednak zaczynać od trudnych słów, wystarczy opis w łatwych sformułowaniach, które dziecko może sobie wyobrazić i przyswoić. W ten sposób można wyrazić nawet tak trudne, medyczne terminy jak endodoncja bądź prościej leczenie kanałowe. Pomocne w oswajaniu są tablice i infografiki.