binecie wielu z nas decyduje się w momencie, kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia. Z tego powodu jest już zbyt późno, żeby bolącego zęba dało się jedynie borować i konieczna jest endodoncja. Leczenie kanałowe jest długie i prawie nigdy nie kończy się na jednej wizycie w gabinecie. Koszt takiego zabiegu również nie należy do najniższych. Na szczęście, dzięki powszechnemu stosowaniu znieczuleń, pacjent nie musi się obawiać bólu. Endodoncja polega na tym, że dentysta, przy pomocy specjalistycznych narzędzi, dostaje się do środka chorego zęba. Później czyści i poszerza kanały, a następnie je wypełnia. Na końcu zakłada się plombę i ząb można uznać za wyleczony. Każdy, kto choć raz poddał się leczeniu kanałowemu, później mówi, że nie było to takie straszne, jednak i tak lepiej jest regularnie chodzić do stomatologa.
Zwykły dentysta nie zajmuje się już
Zęby posiadamy tylko jedne, dlatego też należy o nie dbać, a współczesna stomatologia charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem postępu i wprowadza liczne innowacje. Zwykły dentysta nie zajmuje się już wszystkimi chorobami zębów i przyzębia, gdyż ma miejsce coraz większy poziom różnicowania się specjalistów.
Większa liczba wąskich specjalizacji ma zapewnić najwyższy poziom wiedzy i umiejętności specjalisty w zakresie skutecznego leczenia, a doskonałym przykładem jest tu współczesna endodoncja, czyli specjalizacja związana z leczeniem kanałowym, należącym do najtrudniejszych procesów w stomatologii.
Leczenie kanałowe to zabieg, który tradycyjnie obalony był wysokim stopniem powikłań i ryzyka. Niezwykle trudno je przeprowadzić poprawnie i wymaga ono użycia najnowszej technologii i metod obrazowania. Dlatego też dziś zwykły dentysta nie przeprowadzi tego zabiegu. Konieczny jest tu endodonta, czyli stomatolog wyspecjalizowany w tym skomplikowanym procesie.
Dzięki ogromnemu postępowi leczenie kanałowe nie jest dziś straszne ani bolesne, a powikłania zdarzają się niezwykle rzadko.
Dziś stomatologia to bardzo dobrze rozwinięta
Jak trudno nam sobie wyobrazić dawne czasy, gdy bolał ząb, a nie było dentystów. Kto miał pomóc człowiekowi, który zwijał się z bólu? A niemalże każdy z nas wie, jak potrafi boleć ząb. Lecz dziś nawet ci, których przeraża dentysta w napadzie bólu mogą w każdej chwili skorzystać z jego usług. Dziś stomatologia, to bardzo dobrze rozwinięta gałąź medycyny. Także nie obca jest współczesnemu człowiekowi endodoncja. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba, jak i leczeniem chorób tkanek w obrębie jamy ustnej. Leczenie takie stosowane jest przy dużej próchnicy, czy martwicy miazgi, albo przy złamaniu zęba. Leczenie odbywa się metodą kanałową. Przy pomocy mikroskopów można ocenić wnętrze zęba i jego kanałów, co daje możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Współcześnie żyjący człowiek przy odrobinie rozsądku nie powinien mieć zepsutych zębów. Nie powinien się bać stomatologa, ani tego, że straci pieniądze, gdyż opieka stomatologiczna w Polsce nie jest płatna.
Skuteczne leczenie zębów
Ból zęba bywa mniejszy , większy albo przeraźliwie duży. Nikt raczej nie lubi wizyty u dentysty, jest to często związane z niewyobrażalnym bólem. Obecnie istnieją różnorodne znieczulenia, które stosuje dentysta w zależności od rodzaju bólu pacjenta. Stomatologia rozwija się dość szybko i jest na coraz lepszym poziomie. Często udaje się wyleczyć zęba poprzez leczenie kanałowe - zabieg ten to endodoncja. Endodoncja stosowana jest w przypadku leczenia chorób miazgi zębowej i stanów zapalnych. Jest to stosunkowo kosztowne leczenie, ale zapobiega wyrwaniu zęba, co jest związane z jego stratą w przypadku zębów stałych. Należy dbać o zęby, odpowiednio je szczotkować, często wymieniać szczotkę. Gdy nie pomoże na przykład endodoncja, to niestety bywa też tak, że chorego zęba trzeba usunąć. Stomatologia zachowawcza jest w Polsce dość skuteczna. Najczęściej stosuje się leczenie prywatne, rzadziej na Narodowy Fundusz Zdrowia. Dentysta powinien ostrzec pacjenta przed konsekwencjami braku dbałości o zęby, tak, by nie było za późno z rozpoczęciem leczenia.