ą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.
Czym jest protetyka
Stomatologia jest takim działem medycy, który zawiera wiele zagadnień dotyczących budowy i leczenia jamy ustnej oraz jej okolic. Z tego powodu można wyróżnić kilka specjalizacji w ramach stomatologii. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest protetyka stomatologiczna, która jest osobnym działem zajmującym się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych. Zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwych funkcji oraz estetyki zębów w jamie ustnej. W ramach leczenia protetycznego wyróżnia się takie elementy, jak korony, mosty, licówki oraz protezy. Można wyróżnić wiele rodzajów protez stomatologicznych, a podstawowym podziałem jest kryterium ruchomości, to znaczy czy dana proteza jest stała i nie można jej wyjąć, czy jest ruchoma, czyli dająca się wyjść z ust. Innym rozróżnieniem protez jest kwestia tego z jakiego materiału zostały one wykonane. Protetyka jest więc bardzo szerokim działem stomatologicznym, a usługi z tego zakresu świadczone przez gabinety stomatologiczne są różnorodne.
Profilaktyka zębów i jamy ustnej
Wiele osób jest zaznajomionych z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest ono o tyle prawdziwe, że faktycznie samo leczenie jakiegoś problemu może być bardziej skomplikowane, niż regularne stosowanie pewnych środków zapobiegawczych. W wielu działach medycyny stosuje się działania profilaktyczne, w tym również w stomatologii. Samo znaczenie słowa profilaktyka oznacza właśnie zapobieganie powstawaniu różnych chorób i problemów zdrowotnych. Mówiąc o profilaktyce w stomatologii ma się na myśli szereg działań zapobiegających powstawaniu różnych problemów z uzębieniem. Profilaktyka jest osobną specjalnością w stomatologii. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, takie jak piaskowanie, skaling czy fluoryzacja. Właściwa profilaktyka zębów i jamy ustnej jest bardzo istotna w zachowaniu zdrowych i silnych zębów. Do działań profilaktycznych można zaliczyć regularne mycie zębów w odpowiedni sposób, używanie nici dentystycznych czy też odwiedzanie lekarza dentysty na wizyty kontrolne.
Dział stomatologii dziecięcej
Dzieci, zarówno jak dorośli, również są narażone na różnego rodzaju problemy związane z zębami. Stomatologia dziecięca jest osobnym działem stomatologii, ponieważ budowa zębów i jamy ustnej dzieci różni się od budowy człowieka dorosłego. Z tego powodu gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie osobno zabiegi w ramach stomatologii dziecięcej. Właściwe dbanie i higiena zębów jest istotna dla każdego, niezależnie od wieku, dlatego usługi z zakresu stomatologii dziecięcej są często oferowane przez gabinety stomatologiczne. Ponadto istnieje możliwość tak zwanej wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym, podczas której nie wykonuje się żadnego zabiegu, tylko oswaja się dziecko z samym gabinetem i z lekarzem dentystą. Stomatologia dziecięca bywa inaczej nazywana pedodoncją i posiada szeroki zakres zagadnień. Przykładowymi zabiegami z zakresu pedodoncji są - leczenie zębów mlecznych, leczenie zębów stałych niedojrzałych czy też szeroko rozumiana profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej u dzieci.