e fluoru. Pierwiastek ten uodparnia szkliwo zębów na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga mineralizację szkliwa. Fluoryzacja zębów jest więc zabiegiem wykonywanym w ramach profilaktyki przed próchnicą zębów. Warto więc raz na jakiś czas poddać się temu zabiegowi, ponieważ chroni on nasze zęby przed próchnicą. Gabinety stomatologiczne oferują fluoryzację w ramach działu profilaktyki stomatologicznej. Mimo że jest to zabieg mający chronić zęby to nie dla każdego fluoryzacja jest dobrym pomysłem, dlatego najpierw warto zasięgnąć rady stomatologa. Sam zabieg fluoryzacji jest nieinwazyjny i bezpieczny dla szkliwa, przeciwwskazaniem może być jednak niekorzystna reakcja organizmu na nadmiar fluoru. Jeśli nie posiadamy żadnych przeciwwskazań, to fluoryzacja jest zdecydowanie korzystnym zabiegiem pomagającym w utrzymaniu zębów w dobrym zdrowiu.
Co oznacza endodoncja
Stomatologia, która jest szerokim działem medycyny, posiada wiele różnych specjalizacji. Jedną z najistotniejszych specjalizacji jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi tak zwana endodoncja. Endodoncja, będąca działem stomatologii zachowawczej, zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. W ofertach poszczególnych gabinetów stomatologicznych często można spotkać nazwę endodoncja mikroskopowa. Jest to nic innego, jak leczenie kanałowe zębów przy pomocy mikroskopu, który pozwala na większą precyzję oraz dokładniejsze czyszczenie kanałów. Leczenie endodontyczne wykonuje się przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi zęba lub ze wskazań protetycznych przed założeniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe zęba wykonuje się przy użyciu specjalnych narzędzi umożliwiających usunięcie zakażonej tkanki, czyszczenie kanałów oraz ich dezynfekcję. Po wykonaniu czyszczenia kanałów i komory zęba ubytki wypełnia się specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe oraz leczenie endodontyczne są nazwami na ten sam rodzaj zabiegu.
Usługi z zakresu profilaktyki stomatologicznej
Wiele osób jest zaznajomionych z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest ono o tyle prawdziwe, że faktycznie samo leczenie jakiegoś problemu może być bardziej skomplikowane, niż regularne stosowanie pewnych środków zapobiegawczych. W wielu działach medycyny stosuje się działania profilaktyczne, w tym również w stomatologii. Samo znaczenie słowa profilaktyka oznacza właśnie zapobieganie powstawaniu różnych chorób i problemów zdrowotnych. Mówiąc o profilaktyce w stomatologii ma się na myśli szereg działań zapobiegających powstawaniu różnych problemów z uzębieniem. Profilaktyka jest osobną specjalnością w stomatologii. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, takie jak piaskowanie, skaling czy fluoryzacja. Właściwa profilaktyka zębów i jamy ustnej jest bardzo istotna w zachowaniu zdrowych i silnych zębów. Do działań profilaktycznych można zaliczyć regularne mycie zębów w odpowiedni sposób, używanie nici dentystycznych czy też odwiedzanie lekarza dentysty na wizyty kontrolne.
Czym są specjalizacje stomatologiczne
Stomatologia, która jest osobnym działem medycyny, jest na tyle obszerną dziedziną, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji. W ramach poszczególnych specjalizacji lekarze dentyści wykonują konkretne zabiegi. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług z kilku wybranych specjalizacji. Można wyróżnić dziewięć takich specjalności stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza oraz epidemiologia i zdrowie publiczne. Każda z tych specjalizacji stomatologicznych zajmuje się innym zakresem dotyczącym zdrowia zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej spotykanymi usługami w gabinecie stomatologicznym są te, które obejmują chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą z endodoncją oraz stomatologię dziecięcą. Zabiegi stomatologiczne są więc odpowiednio podzielone ze względu na określone specjalizacje stomatologiczne.